Bağlantı

Güzel Sanatlar Fakültelerine Alternatif Sanat Eğitimleri ve Hobi Kursları

Bir önceki yazımda sanatçı olmak isteyen ama dört yıl bir üniversite okuma imkanı olmayan veya istemeyenler için fikirler vereceğimi söylemiştim. Açıkçası akademinin bir sanatçıya kattıkları yadsınamaz. Sonrasında da özgeçmişinizdeki bu şık etiket çok işinize yarayacaktır. Ama gerçekten sanatla profesyonel veya hobi olarak ilgilenmek istiyorsanız alabileceğiniz pek çok Alternatif Sanat Eğitimleri ve Hobi Kursları var.

Güzel Sanatlar Fakültelerine Alternatif Sanat Eğitimleri ve Hobi Kursları

2015 Adalar Sokak Festivali kapsamında, Heybeliada’da yapılan “Barış Duvarı” etkinliğinden

Mesela, halihazırda üniversite mezunuysanız, farklı bölümlerden öğrenci kabul eden bir yüksek lisans programına başlayabilirsiniz. Böylece dört değil iki yıl okumuş olursunuz. Hem de eğitim saatleri esnek bir bölüm tercih ederseniz çalışmaya devam da edebilirsiniz.

Bunun dışında pek çok özel atölyede yapılan hobi kursları ve sanatsal workshoplara ve  katılabilirsiniz. Resim, heykel, seramik, cam, minyatür, mozaik, ahşap gibi pek çok disiplinde eğitim veren kişi ve kurumların sayısı sürekli artıyor. Zaten “Hayatınızda Fark Yaratacak Sanat ve Hobi Kursları” başlıklı bir sonraki yazımda bu kursların içeriklerini size uzun uzun anlatacağım.
Bana göre kendiniz için workshop seçerken bu eğitimi neden almak istediğiniz çok önemli. Eğer keyifli bir hobiniz olması için eğitim alacaksanız, seçtiğiniz atölyede çalışmanız yeterli. Ama eğer sanatçı olmak ve bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız, kendinizi fikren de geliştirmelisiniz. Bunun için tavsiyem sanat tarihi, sanat akımları, mitoloji gibi konularda kitaplar okumanız ve seminerlere katılmanızdır. Bir sonraki yazımda size bu konuda da önerilerde bulunacağım. Ayrıca sergi, bienal, sanat fuarları, seminerler gibi etkinlikleri takip etmeniz de size çok şey katacaktır.

Güzel Sanatlar Fakültelerine Alternatif Sanat Eğitimleri ve Hobi Kursları

Kırmızı seramik çamuru ve malzemeleri

Gördüğüm kadarıyla, olgun yaşlarda sanat eğitimi almak isteyen insanların çoğu maddi imkansızlıklardan yakınıyorlar ve tabi ki haklılar.  Eğer özel atölyelerin ücretlerini karşılamakta zorlanıyorsanız İsmek ve Halk Eğitim Merkezleri’nin açtığı hobi kursları da sizin için uygun olacaktır. Ama dediğim gibi profesyonel ve güzel işler ortaya çıkarmak için sürekli okuyup araştırmanız ve kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Sanatla ve sevgiyle yaşayın…

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.