Seramik Takılar ve Perivesh by Azime Özgen

Bugünkü yazımda size Perivesh by Azime Özgen markası altında satışa sunduğum seramik takılardan bahsedeceğim.
Aslında son zamanlarda workshoplara ve sanatsal çalışmalara ağırlık vermiştim. Uzun süredir yeni bir koleksiyon hazırlamamıştım ki geçtiğimiz ay beni çok sevindiren bir telefon aldım. Oya isimli, Konya Selçuk Üniversitesi‘nde, tasarım üzerine yüksek lisans yapan bir hanım, bitirme tezi öncesi seminerini benim eserlerim hakkımda yapmak istiyormuş. Memnuniyetle kabul ettim ve nihayet bu hafta görüşmelere başladık. Böylece bu hafta yazacağım yazının konusu da ortaya çıktı.

Perivesh by Azime Özgen

Tiraje koleksiyonundan, kırmızı, tasma kolye- Perivesh by Azime Özgen

Marmara Üniversitesi, Seramik Bölümü‘nde öğrenciyken, arkadaşlarla ara sıra kendimiz için takılar yapardık. Mezun olduktan sonra, ne yapacağımı düşünürken seramik takı koleksiyonları oluşturup, kendi markamı yaratmak aklıma geldi. Zaten hem o dönem hem bel ağrılarım nedeniyle ağır kalıpları ve çamurları kaldırmakta zorlanıyordum hem de ince ince işleyerek, küçük işler yapmaktan zevk alıyordum. Başlarda marka ismi olarak kendi adımı kullansam da sonra Farsça’da peri gibi güzel anlamındaki “Perivesh” adını kullanmaya başladım.

Perivesh by Azime Özgen

Simurg koleksiyonundan tüylü kolye – Perivesh by Azime Özgen

Bizim “sır” dediğimiz seramik boyaları sınırsız renk kartelasına ve efekte sahiptir. Bu yüzden seramikten rengarenk takılar yapabiliyorum. Klasik aksesuarların çok dışındaki bu takılarla, dümdüz bir kıyafetle bile sıradışı bir tarz yaratılabiliyor. Hatta, Floransa‘da katıldığım bir serginin açılışı için istediğim gibi bir giysi bulamayınca, kırmızı seramik düğmeler yapıp, siyah elbiseme dikmiştim ve tam istediğim gibi bir kokteyl elbisesi yaratmıştım.

Perivesh by Azime Özgen

Amorf koleksiyonundan sarı bir kolye – Perivesh by Azime Özgen

“Seramik takı” kavramı, haliyle hem Türkiye için hem dünya için çok yeni. Bildiğim kadarıyla markalaşarak bu işi yapan ve tasarımlarını çok beğendiğim Slovenya’lı sanatçı Hana Karim var sadece. Sizin tanıdığınız başka isimler varsa lütfen benimle paylaşın, onlardan bahsetmekten çok mutlu olurum.
Gerek çevremde, gerek satış noktası ararken, en çok karşılaştığım olumsuz tepki “seramik takının kolaylıkla kırılabileceği”ydi. Tabi ki seramik metallere göre daha kırılgandır ama porselen fincan, kahve kupası, lavabo gibi gün içinde kullandığımız pek çok obje bu malzemeden yapılmaktadır. Dolayısıyla yere fırlatıp, çekiçle vurmadığınız sürece takılar kolaylıkla kırılmazlar. Hatta çok büyük olmayan parçalar yere düşünce bile kırılmıyorlar. İnanmayanlar için bir video çektim.


İkinci olumsuz tepki olarak ağır olup olmadığını soranlar oluyor. İlk satış sitemi oluştururken takılarımı tek tek tarttım. İçlerinde en ağırı 100 gram olan aşağıdaki tasma kolyeydi. boncuktan yapılmış bir kolyenin ağırlığı çoğu zaman daha fazla bile olabiliyor.

Perivesh by Azime Özgen

Unique koleksiyonundan, tek adet üretilmiş seramik tasma kolye – Perivesh by Azime Özgen

Seramik takı üzerine çalışan sanatçılar arttıkça iyi tasarlanmış modeller ortaya çıkacak ve bu konudaki ön yargılar ortadan kalkacaktır diye umut ediyorum. İnsanların sanatı üzerilerinde taşımalarının, hayatlarına renk katacağını düşünüyorum.

perivesh-unique

Unique koleksiyonundan, tek adet üretilmiş seramik kolye – Perivesh by Azime Özgen

Takılarımı fiyatlarıyla birlikte ayrıntılı olarak www.azimeozgen.sopsy.com adresinde görebilirsiniz. Ayrıca, bir gün yolunuzu Kuzguncuk‘a düşürmenizi tavsiye ediyorum. Hem boğazın bu şirin semtini gezersiniz hem de sadece özel tasarım objeler satan,“Bir Kuzguncuk Dükkanı”na uğrayıp takılarımı görerek satın alabilirsiniz.

Sanatla kalın…

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.